SCHEDULE & RUNNING ORDER

THURSDAY 12TH JULY

8.30am Rehersals
7.00 pm IPSF General Assembly

FRIDAY 13TH JULY – 9am

Opening Ceremony Parade – 9.30am – 10am
World Pole Sports Championships 10am - 6pm
World Artistic Pole Championships – 8-11pm

SATURDAY 14TH JULY – 9.am

World Pole Sports Championships 10am - 6pm
World Artistic Pole Championships – 8-11pm

SUNDAY 15TH JULY - 9.00am

World Pole Sports Championships 9.00am - 8.00pm
World Ultra Pole Championships 9.00am - 8.00pm
World Para Pole Championships

MONDAY 16TH JULY - 9am

Workshops all day

FRIDAY 13TH JULY

Times are a guide and may run later

Pole Sports

FRIDAY

NAME

COUNTRY

CATEGORY

       

9.00

Doors open

   

9.30

Opening Ceremony

   

10.00

Anna Palou

Spain

SENIOR WOMEN

10.07

Jenni Multisilta

Finland

SENIOR WOMEN

10.14

Svetlana Nikonova

Russia

SENIOR WOMEN

10.21

Yorge Alvarez

Venezuela

JUNIOR BOYS

10.28

Jesús Ávalos

Mexico

JUNIOR BOYS

10.35

Alex Aufderklamm

Italy

JUNIOR BOYS

10.42

Antonio Bercovici

Germany

NOVICE BOYS

10.49

Albert Amores Roig

Spain

NOVICE BOYS

 

JUDGES CHANGE

   

10.56

Julio Marin Clevel

Colombia

SENIOR MEN

11.03

Alexander Shakirov

Russia

SENIOR MEN

11.10

Nick Kraemer

Germany

SENIOR MEN

11.17

Kazuya Naka

Japan

SENIOR MEN

11.24

Therese Karmstrand & Therese Berge

Sweden

DOUBLES WOMAN/WOMAN

11.31

Benedetta Rossi & Giulia Rossi

Italy

DOUBLES WOMAN/WOMAN

11.38

Albina Kreider & Irina Mauch

Germany

DOUBLES WOMAN/WOMAN

11.45

Gaëlle Gander & Aina Cusco

Switzerland

DOUBLES WOMAN/WOMAN

 

JUDGES CHANGE

   

11.52

Sandra Toro

Colombia

SENIOR WOMEN

11.59

Hila Hassidim

Israel

SENIOR WOMEN

12.06

Lea Roth

Germany

SENIOR WOMEN

12.13

Luciana Ongaro

Brazil

SENIOR WOMEN

12.20

Eva Alemany Modol

Spain

JUNIOR GIRLS

12.27

Aleksandra Makarova

Russia

JUNIOR GIRLS

12.35

Montserrat Lara

Mexico

JUNIOR GIRLS

12.42

Demi Brama

Netherlands

JUNIOR GIRLS

 

JUDGES CHANGE

   

12.49

Mami Kimura & Javier Ramirez

Japan

DOUBLES MAN/WOMAN

12.56

Erika Ortega & Carlos Corro

Mexico

DOUBLES MAN/WOMAN

1.03

Martin Portillo& Macarena LLanir

Argentina

DOUBLES MAN/WOMAN

1.10

Zhang Hao & Zhang Yan Ping

China

DOUBLES MAN/WOMAN

1.17

Raquel Ballesta

Spain

MASTER 40+ WOMEN

1.24

Masako Akao

Japan

MASTER 40+ WOMEN

1.31

Celine Reverchon

Switzerland

MASTER 40+ WOMEN

 

JUDGES CHANGE

   

1.39

Irina Delevaque

Romania

SENIOR WOMEN

1.46

Clara Jonsson

Sweden

SENIOR WOMEN

1.53

Soledad Seara

Argentina

SENIOR WOMEN

2.00

Lisann Lumet

Estonia

SENIOR WOMEN

2.07

Noémi Marosvölgyi

Hungary

SENIOR WOMEN

2.14

Alba Domingo

Spain

NOVICE GIRLS

2.21

Tylai Pose

Switzerland

NOVICE GIRLS

2.28

Katja van Houts

Netherlands

NOVICE GIRLS

2.35

Dana Castillo

Mexico

NOVICE GIRLS

 

JUDGES CHANGE

   

2.42

Maura Lourdes Gasca Cuevas

Mexico

MASTER 40+ WOMEN

2.49

Sandra Kensy

Germany

MASTER 40+ WOMEN

2.56

Lucie Garbienova

Czech Republic

MASTER 40+ WOMEN

3.03

Sandrine Taravel

France

MASTER 40+ WOMEN

3.10

Leung Suk Fong Peggy

Hong Kong

MASTERS 50+ WOMEN

3.17

Martha Zwemer

USA

MASTERS 50+ WOMEN

3.24

Sally Drake

UK

MASTERS 50+ WOMEN

3.31

Mika Higuchi

Japan

MASTERS 50+ WOMEN

 

JUDGES CHANGE

   

3.39

Romana Zahalkova

Czech Republic

SENIOR WOMEN

3.46

Belinda van Ommen

Netherlands

SENIOR WOMEN

3.53

Ingrid Lauroz

France

SENIOR WOMEN

4.00

Tine Poullet

Belgium

SENIOR WOMEN

4.07

Maisa Coutinho

Brazil

NOVICE GIRLS

4.14

Dorottya Kata Gera

Hungary

NOVICE GIRLS

4.21

Camila Armas

Venezuela

NOVICE GIRLS

4.28

Emilia Moskalenko

Ukraine

NOVICE GIRLS

 

JUDGES CHANGE

   

4.35

Amanda Drotz & Anki Eriander

Sweden

DOUBLES WOMAN/WOMAN

4.42

Miho Inagaki & Megumi Hibino

Japan

DOUBLES WOMAN/WOMAN

4.49

Kristyna Ksirova & Lan Phuong Nguyenova

Czech Republik

DOUBLES WOMAN/WOMAN

4.56

Maria Zevgola & Sofia Miskaki

Greece

DOUBLES WOMAN/WOMAN

5.03

Renee Peyton

USA

MASTERS 50+ WOMEN

5.10

Monica van Beek

Netherlands

MASTERS 50+ WOMEN

5.17

Ivana Ferdinandova

Czech Republic

MASTERS 50+ WOMEN

5.24

Wu Jian Rong

China

MASTERS 50+ WOMEN

 

JUDGES CHANGE

   

5.31

Noemi Basile

Italy

SENIOR WOMEN

5.38

Marta Haliniak

Poland

SENIOR WOMEN

5.45

Geissa Peralta

Venezuela

SENIOR WOMEN

5.52

Lydia Kollia Stavroula

Greece

SENIOR WOMEN

5.59

Violetta Li

Kyrgyzstan

JUNIOR GIRLS

6.06

Roni Tamir

Israel

JUNIOR GIRLS

6.13

Olga Farkas

Hungary

JUNIOR GIRLS

6.20

Camile Saibert

Brazil

JUNIOR GIRLS

6.35

MEDAL CEREMONY

NOVICE &

JUNIOR BOYS

END: 6.45

     

 

Artistic Pole

FRIDAY

NAME

COUNTRY

CATEGORY

8.00

Doors Open

   

8.10

Maria Eugenia Plaza & Sergio Chan

Mexico

DOUBLES

8.15

Maki Mori & Keiko Takemoto

Japan

DOUBLES

8.20

Alba Molina & Filiph Isculpi

Spain

DOUBLES

8.25

Ingrid Maddalena & Costanza Marro

Italy

DOUBLES

8.30

Svetlana Sidorenkova & Elena Evdokimova

Russia

DOUBLES

8.35

Nooki Berhitoe & Juul de Metz

Netherlands

DOUBLES

8.40

Agata Kocinska & Mateusz Smikiel

Poland

DOUBLES

8.45

Renáta Molnár & Violetta Prokl

Hungary

DOUBLES

8.50

Anna Valfsson & Slava Ruza

Sweden

DOUBLES

 

JUDGES CHANGE

   

8.55

Lex Hart

Canada

MASTERS 50+ MEN

9.00

Olavi Heino

Finland

MASTERS 50+ MEN

9.05

Yoshichika Kugimiya

Japan

MASTERS 50+ MEN

9.10

Carmen Seinwill

Germany

MASTERS 50+ WOMEN

9.15

Gisella Scheuch

Peru

MASTERS 50+ WOMEN

9.20

Susy Ordoñez

Mexico

MASTERS 50+ WOMEN

9.25

Edgai Gallego

Brazil

MASTERS 50+ WOMEN

9.30

Yvonne Haug

Germany

MASTERS 50+ WOMEN

 

JUDGES CHANGE

   

9.35

Naoto Araya

Japan

SENIOR MEN

9.40

Guilherme Ambrosio

Brazil

SENIOR MEN

9.45

Jorge Lera

Norway

SENIOR MEN

9.50

Sebastian Hernandez Callejas

Colombia

SENIOR MEN

9.55

Luca Bardino

Switzerland

SENIOR MEN

10.00

Moisés Ahumada Reyes

Mexico

SENIOR MEN

10.05

Denis Terrones

Spain

SENIOR MEN

       

10.25

MEDALS

   

10.35

END

   
       

SATURDAY 14TH JULY

Pole Sports

SATURDAY

NAME

COUNTRY

CATEGORY

       

9.00

Doors open

   

9.30

     

9.37

William Prieto

Colombia

SENIOR MEN

9.44

Jonathan Manzanares

USA

SENIOR MEN

9.51

Sondre Heimlid

Norway

SENIOR MEN

9 59

Eva Julinkova

Czech Republic

MASTER 40+ WOMEN

10.00

Monica Hernandez Zamora

Netherlands

MASTER 40+ WOMEN

10.07

Ana Looser

Romania

MASTER 40+ WOMEN

10.14

Erika Ortega

Mexico

MASTER 40+ WOMEN

 

JUDGES CHANGE

   

10.21

Julie Fowler

South Africa

SENIOR WOMEN

10.28

Kanako Suda

Japan

SENIOR WOMEN

10.35

Isa Lopez Frias

Spain

SENIOR WOMEN

10.42

Bjorg Margrethe Granly

Norway

SENIOR WOMEN

10.49

Viivi Kranni

Finland

NOVICE GIRLS

10.56

Gaia Pinna

Italy

NOVICE GIRLS

11.03

Diana Kulik

Germany

NOVICE GIRLS

11.10

Ciari Iwasaki

Japan

NOVICE GIRLS

 

JUDGES CHANGE

   

11.17

Eva Oerlemans & Esther Verheijen

Netherlands

DOUBLES WOMAN/WOMAN

11.24

Malgorzata Jurczek & Edyta Borchowiec

Poland

DOUBLES WOMAN/WOMAN

11.31

Camille Prenez & Celine Reverchon

Switzerland

DOUBLES WOMAN/WOMAN

11.38

Svetlana Nikonova& Ekaterina Abramova

Russia

DOUBLES WOMAN/WOMAN

11.45

Wiebke Schroeder

Germany

MASTER 40+ WOMEN

11.52

Akiko Hamada

Japan

MASTER 40+ WOMEN

11.59

Floortje Rodermans

Netherlands

MASTER 40+ WOMEN

12.06

Irina Vorobyeva

Spain

MASTER 40+ WOMEN

 

JUDGES CHANGE

   

12.13

Natalia Knysheva

Russia

SENIOR WOMEN

12.20

Kely Alvarez

Colombia

SENIOR WOMEN

12.27

Neta Lee Levy

Israel

SENIOR WOMEN

12.35

Réka Bökfi

Hungary

SENIOR WOMEN

12.42

Noemie Arifi

Switzerland

JUNIOR GIRLS

12.49

Zoë Timmermans

Netherlands

JUNIOR GIRLS

12.56

Oceane Samuel

France

JUNIOR GIRLS

1.03

Nikou Kai

Japan

JUNIOR GIRLS

 

JUDGES CHANGE

   

1.10

Denis Terrones

Spain

SENIOR MEN

1.17

Guillherme Ambrósio

Brazil

SENIOR MEN

1.24

Moisés Ahumada Reyes

Mexico

SENIOR MEN

1.31

Jiang Lei

China

SENIOR MEN

1.39

Seiichi Yamazaki

Japan

MASTERS 40+ MEN

1.46

Sami Huhtakallio

Finland

MASTERS 40+ MEN

1.53

Sergio Chan

Mexico

MASTERS 40+ MEN

2.00

Takashi Minami

Japan

MASTERS 40+ MEN

 

JUDGES CHANGE

   

2.07

Montserrat Lara & Jesús Ávalos

Mexico

JUNIOR DOUBLES

2.14

Lior leder & Ella Shalit

Israel

JUNIOR DOUBLES

2.21

Bruna Sala& Marta Martin

Spain

JUNIOR DOUBLES

2.28

Alba Parra & Alba Domingo

Spain

NOVICE DOUBLES

2.35

Maeva Argoud & Joanna Didier

France

NOVICE DOUBLES

2.50

Albert Amores & Gala Sabate

Spain

NOVICE DOUBLES

 

JUDGES CHANGE

   

2.57

Laure Quiquempois

Brazil

MASTER 40+ WOMEN

3.03

Agnieszka Borkowska

Poland

MASTER 40+ WOMEN

3.10

Patricia Goussens

Belgium

MASTER 40+ WOMEN

3.17

Keri Graham

UK

MASTER 40+ WOMEN

3.24

Nora Susana Ordoñez Lopez

Mexico

MASTERS 50+ WOMEN

3.31

Yvonne Haug

Germany

MASTERS 50+ WOMEN

3.39

Edgai dos Reis Gallego

Brazil

MASTERS 50+ WOMEN

3.46

Gyöngyi Bódi Tiborné

Hungary

MASTERS 50+ WOMEN

 

JUDGES CHANGE

   

3.53

Alessandra Rancan

Brazil

SENIOR WOMEN

4.00

Anna von Hoyningen Huene

Canada

SENIOR WOMEN

4.07

Sandra Jung

Germany

SENIOR WOMEN

4.14

María Eugenia Plaza

Mexico

SENIOR WOMEN

4.21

Noa Shuat

Israel

NOVICE GIRLS

4.28

Nayeli García

Mexico

NOVICE GIRLS

4.35

Oliwia Predki

Poland

NOVICE GIRLS

4.42

Janne Jacobs

Netherlands

NOVICE GIRLS

 

JUDGES CHANGE

   

4.49

Virginia Tarabella

Italy

MASTER 40+ WOMEN

4.56

Svetlana Podolskaya

Russia

MASTER 40+ WOMEN

5.03

Ryoko Ibaraki

New Zealand

MASTER 40+ WOMEN

5.10

Fong Man Wai

Hong Kong

MASTER 40+ WOMEN

5.17

Ila Reed

USA

MASTER 40+ WOMEN

5.24

Fabian Scarano

Denmark

MASTERS 50+ MEN

5.31

Yoshichika Kugimiya

Japan

MASTERS 50+ MEN

5.38

Juan Luis Oubel Barba

Spain

MASTERS 50+ MEN

 

JUDGES CHANGE

   

5.45

Dineke Minten

Netherlands

SENIOR WOMEN

5.52

Xing Si Qi

China

SENIOR WOMEN

5.59

Jasmine Scheffel

USA

SENIOR WOMEN

6.06

Sandra De Sloovere

Switzerland

SENIOR WOMEN

6.13

Sawa Konishi

Japan

NOVICE GIRLS

6.20

Arantza Carrasco

Chile

NOVICE GIRLS

6.27

Shaina Gauthier

France

NOVICE GIRLS

6.34

Lydia Kanellopoulou

Greece

NOVICE GIRLS

7.00

MEDAL CEREMONY

MASTERS 50+ MEN/WOMEN

MASTERS 40+ MEN/WOMEN JUNIOR/NOVICE DOUBLES

END: 7.30

 

 

 

Artistic

SATURDAY

NAME

COUNTRY

CATEGORY

8.00

     
       

8.10

Dana Castillo

Mexico

JUNIOR

8.15

Csenge Szántó

Hungary

JUNIOR

8.20

Melanie Teper

USA

JUNIOR

8.25

Amy Cameron

UK

JUNIOR

8.30

Kinga Szreder

Poland

JUNIOR

8.35

Demi Brama

Netherlands

JUNIOR

8.40

Alex Aufderklamm

Italy

JUNIOR

       

8.45

Erika Gonzalez del Pliego Revilla

Mexico

SENIOR WOMEN

8.50

Dariya Smirnova

Russia

SENIOR WOMEN

8.55

Maud Rietbroek

Netherlands

SENIOR WOMEN

9.00

Melanie Martin

South Africa

SENIOR WOMEN

9.05

Ayano UtsugI

Japan

SENIOR WOMEN

9.10

Zhanna Mahlysh

Belarus

SENIOR WOMEN

9.15

Alexandra Vigh

Hungary

SENIOR WOMEN

9.20

Luciana Ongaro

Brazil

SENIOR WOMEN

9.25

Gordienko Tatjana

Ukraine

SENIOR WOMEN

9.30

Eugenia Tovar

Venezuela

SENIOR WOMEN

       

9.35

BREAK TO CALCULATE

   

9.45

MEDALS

   

10.00

END

   

SUNDAY 15TH JULY

Sports, Ultra and Para Pole

SUNDAY

NAME

COUNTRY

CATEGORY

       

9.00

Doors open

   

9.30

Event open

   

9.37

Joao Afonso

Portugal

SENIOR MEN

9.44

Filipe Saboia

Brazil

SENIOR MEN

9.51

Máté Efraim Kovács

Hungary

SENIOR MEN

9.58

Hao Zhang

China

SENIOR MEN

10.00

Elise Dahl-Hansen & Camilla Haukas Skjeseth

Norway

DOUBLES WOMAN/WOMAN

10.07

Manon Vinson & Mathilde Charrezron

France

DOUBLES WOMAN/WOMAN

10.14

Jennifer Kascsák &Tifany Lili Makovinyi

Hungary

DOUBLES WOMAN/WOMAN

10.21

Agustina Montanari & Sofia Castegnani

Argentina

DOUBLES WOMAN/WOMAN

 

JUDGES CHANGE

   

10.28

Aude Ravey

Switzerland

SENIOR WOMEN

10.35

Silvia Schweiger

Austria

SENIOR WOMEN

10.42

Zuzanna Kijanowska

Poland

SENIOR WOMEN

10.49

Zhang Yu Meng

China

SENIOR WOMEN

10.56

Melanie Teper

USA

JUNIOR GIRLS

11.03

Carolina Arlandez Zoyo

Spain

JUNIOR GIRLS

11.10

Anzhelika Mikutaitis

Russia

JUNIOR GIRLS

11.17

Irini Babuin

Greece

JUNIOR GIRLS

 

JUDGES CHANGE

   

11.30

ULTRA

WOMEN PAIR 1

 

11.35

ULTRA

WOMEN PAIR 2

 

11.40

ULTRA

WOMEN PAIR 3

 

11.45

ULTRA

WOMEN PAIR 4

 
 

JUDGES CHANGE

   

11.55

Takashi Minami & Shoko Sonoda

Japan

DOUBLES MAN/WOMAN

12.02

María Eugenia Plaza & Sergio Chan

Mexico

DOUBLES MAN/WOMAN

12.09

Sebastian Hernandez & Andrea Chácon

Colombia

DOUBLES MAN/WOMAN

12.16

Denis Terrones & Maria Gatell

Spain

DOUBLES MAN/WOMAN

12.23

Amalia Lang & Kayla Lee Burch

Germany

DOUBLES WOMAN/WOMAN

12.30

Alessandra Rancan & Denise Mendes

Brazil

DOUBLES WOMAN/WOMAN

12.37

Ksenia Ivlushkina & Ekaterina Illindeeva

Russia

DOUBLES WOMAN/WOMAN

12.44

Irina Vorobyeva & Anna Palou

Spain

DOUBLES WOMAN/WOMAN

 

JUDGES CHANGE

   

12.51

Lucia Sanchez Rangel

Colombia

JUNIOR GIRLS

12.58

Alessia Orlandini

Italy

JUNIOR GIRLS

13.05

Ella Shalit

Israel

JUNIOR GIRLS

13.12

Annika Winkler

Germany

JUNIOR GIRLS

13.19

Reea Hangasluoma

Finland

NOVICE GIRLS

13.26

Nicole Aufderklamm

Italy

NOVICE GIRLS

13.33

Eden Berditchevsky

Israel

NOVICE GIRLS

13.40

Alicja Jaruk

Poland

NOVICE GIRLS

13.47

Alma Shauli & Inbar Berditchevsky

Israel

YOUTH DOUBLES

13.54

Ely Grimaud & Noemie Albin

France

YOUTH DOUBLES

14.01

Sorami Fujioka & Nikou Kai

Japan

YOUTH DOUBLES

 

JUDGES CHANGE

   

14.15

ULTRA

MEN PAIR 1

 

14.20

ULTRA

MEN PAIR 2

 

14.25

ULTRA

MEN PAIR 3

 

14.30

ULTRA

MEN PAIR 4

 
 

JUDGES CHANGE

   

14.40

Nick la Gije & Gianmarco Stefanelli

Netherlands

DOUBLES MAN/MAN

14.47

Christian Fernandez & Filipi Camargo

Spain

DOUBLES MAN/MAN

14.54

Isabel Aguilar

Mexico

PARA POLE - PPMP1

15.01

Therese Moen Heimdal

Norway

PARA POLE - PPMP1

15.08

Pam Kelham

UK

PARA POLE - PPMP1

15.15

Erin Clark

Spain

PARA POLE - PPMP2

15.22

Laura Reyes

Spain

PARA POLE - PPVI

 

JUDGES CHANGE

   

15.30

ULTRA

WOMEN SEMI-FINAL PAIR 1

 

15.45

ULTRA

MEN SEMI-FINAL PAIR 1

 
 

JUDGES CHANGE

   

15.55

Filiberto Isculpi

Spain

SENIOR MEN

16.02

Vecislavs Ruza

Sweden

SENIOR MEN

16.09

Carlos Corro

Mexico

SENIOR MEN

16.16

Roman Konanchuk

Germany

SENIOR MEN

16.23

Naoto Araya

Japan

SENIOR MEN

16.30

Suzy Niamut & Dieuwke Hupkes

Netherland

DOUBLES WOMAN/WOMAN

16.37

Anita Kalewska & Aleksandra Sadowska

Poland

DOUBLES WOMAN/WOMAN

16.44

Maki Mori & Keiko Takemoto

Japan

DOUBLES WOMAN/WOMAN

 

JUDGES CHANGE

   

17.00

ULTRA

WOMEN SEMI-FINAL PAIR 2

 

17.05

ULTRA

MEN SEMI-FINAL PAIR 2

 
 

JUDGES CHANGE

   

17.15

Valentina Cid

Chile

NOVICE GIRLS

17.22

Irina Makushina

Russia

NOVICE GIRLS

17.29

Alba Parra

Spain

NOVICE GIRLS

17.36

Romane Moscaritolo

Switzerland

NOVICE GIRLS

17.43

Paige Olson

USA

NOVICE GIRLS

17.40

Elise Dahl-Hansen

Norway

SENIOR WOMEN

17.47

Erika Gonzalez del Pliego Revilla

Mexico

SENIOR WOMEN

17.54

Marina Yamaguchi

Japan

SENIOR WOMEN

18.01

Oona Kivelä

Finland

SENIOR WOMEN

 

JUDGES CHANGE

   

18.15

ULTRA

WOMEN FINAL PAIR

 

18.20

ULTRA

MEN FINAL PAIR

 
 

PERFOMANCE

   

18.30

MEDAL CEREMONY AND AWARDS

ULTRA WOMEN

 
 

END

ULTRA MEN

 
   

NOVICE GIRLS

 
   

JUNIOR GIRLS

 
   

PARA POLE PPMP1

 
   

PARA POLE PPMP2

 
   

PARA POLE PPVI

 
   

YOUTH DOUBLES

 
   

DOUBLES MAN/MAN

 
   

DOUBLES WOMAN/WOMAN

 
   

DOUBLES MAN/WOMAN

 
   

SENIOR MEN

 
   

SENIOR WOMEN

 

 

Ultra Pole will take place through out Sunday. The athletes will be drawn to battle on the day

Subscribe to our mailing list

* indicates required
Print Print | Sitemap
© International Pole Sports Federation 2015