Registered Judges 2021

Annual certification renewal is required for all levels of judges.

International Head Judges

NAME  

Alison Ballard

Bianca Scholten

Cindy Cooijmans

Erika Ortega

Estefania Fernandez

HeeKyeong Bae (Kelly)

Jezabel Olmos Lemus

SUSPENDED

Katerina Kostrikova

Kathy Buller

Nefeli Kyrkitsou

Petra Larsson

Szilvia Molnar

Daphna Israeli

Giota Halki

Yana Sivirin

   

Series Head Judges

NAME  
Clotilde Bouaoud
Maya Mircheva
Nataly Kolot
 
   

     Judge

ARGENTINA

Alejandra Pérez Cortés

 

AUSTRALIA

Sara-May Monaghan


BRAZIL

Abraante Lima

Da Silva

Cintia Cavalcante

Fabricia Frazzato

Monico

Fernanda Nardy

Bellicieri

Juliana Campos Lost

Luiz H Fioretto

Serena Pires

 

CANADA

Anna von Huene

Virginia Draghi

 

CHILE

Viviana Bown

 

COLOMBIA

Andrea Avila Bogotá

Carolina Vega

Fernando Blanco

Kely Joen Navarro

Paola Andrea Martin Morales

Paola Andrea Molina Benavides

Sabrina Escobar Lopez

Sandra Toro

Susana Agudelo

 

FINLAND

Terhi Talvela

 

FRANCE

Anäis Marotto

Annabelle Mainand

Anne-Laure Batonnier

Audrey Souloumiac

Bruno Carlos De Souza Nunes Kraemer

Claire Ollivier

Elise Dauteau

Elody Sery

Isabelle Marchon

Jotte Emeline

Létitia Pannunzio

Marine Cotty Eslous

Olivia Rainaud

Ophelie Lesire

 

GERMANY

Britt Schroeder

Dóra Szöke

Yvonne Meyer

 

GREECE

Anastasia Zoumborli

Irini Konstantopoulou

Michail Gerapetritis

 

HUNGARY

Bernadette Tóth

Bíborka Pék-Horváth

Erika Dobolán-Kardos

Monica Vasilescu

Tímea Wölfling

Zsuzsanna Fedor-Sebestyen

 

INDIA

Hemant Dusane

Kanchan Dusane

Suresh Gandhi

 

ISRAEL

Sonia Shmerling

 

ITALY

Alex Aufderklamm

Elena Imbrogno

 

JAPAN

Ai Fujii

Ayano Utsugi

Kazuya Naka

Kiyoko Okamoto

Kanako Suda

Ken Tsuchiya

Mika Higuchi

Morishima Maki

Taguchi Kumiko

 

KAZAKHSTAN

Anastasia Ray

Askar Adilkhanov

Irina Lukina

Yekaterina Volikova

 

MACEDONIA

Cvetanka Kotevska

 

MEXICO

Carolina Cázares Reyes

Edna Victoria Caraveo Castillo

Erika Esthela Rodriquez Pacheco

Erika González del

Pliego

Gabriel Ensástiga Pérez

Hilda elisa Mejia Bojorjes

Jonathan Ernesto Opopeza De Luna

Juan Arturo Granados Lugo

Laura Alicia Villegas Cuevas

Longino Arvizu Estrada

Luis Alfredo Valdviezo Garza

Lydia Bassal

Ma. Del Socorro Roja Anaya

Mariana Angélica Fernández González

Marlene Garduño

Nora Susana Ordoñez Lopez

Sergio Iván Chan Baños

Sonia Rivera Basáñez

Veronica Santiago Romero

Xochitl Coromoto González Arteaga

Yoselín Elizabeth Aguayo Pérez

 

NETHERLANDS

Dineke Minten

Emmy Ackermans

Eva Oerlemans

 

NORWAY

Christine Borresen

Mai Phan

Mia Meland Valvag

 

POLAND

Marta Janda

Urszula Haliniak

Zuzanna Kijanowska

 

PORTUGAL

Andreia Patricia Sousa Pinto

Helena Ferreira

 

ROMANIA

Ioana Elena Barbu

 

RUSSIA

Daria Mandrik

Marina Kostrova

Yuliya Goltsova

 

SOUTH AFRICA

Karien Ferreira

Renate Myburgh

 

SOUTH KOREA

Choyeun Sung

Jae-Won Lee

Jeong Ah Hyun

Jieum Kim

Jinhee Kim

Ju Jin Jung

Leah Kim

Seo Yeon Kim

 

SPAIN

Amaia Beloki

Ivonne Botana

Juan Luis Oubel Barba

Marta Collado

 

SWEDEN

Catrin Davidson

Linnea Sörensen

Marie Revedal

Sofia Nordqvist Antonsson

Syliva Sivholm Cobos

 

SWITZERLAND

Laetitia Bon

Sabine Belet

Vanessa Dias

Kim Gartmann

 

UK

Alex Wood

Melissa Lee

 

UKRAINE

Hanna Biloverbenko

Iryna Kalashnyk Popova

Mariia Vinohradova

Olena Khyzhniak

Viktoriia Solovchenko

Yuliia Mukvych

Yuliia Yelahina

 

Interim suspension

Meital Peer

 

    Grade 1

AUSTRALIA

Lyn Foster

 

ESTONIA

Liubov Semjonova

 

GREECE

Eleni Meidani Fossen

Sofia Mpontitsopoulou

 

 

JAPAN

Majessa Nobuka

Masayo Okamoto

 

MEXICO

Maria Eugenia Plaza

Ortega

 

 

POLAND

Marta Haliniak

 

ROMANIA

Dana Bertolon

 

RUSSIA

Yuliya Ivanitskaya

 

SOUTH KOREA

Nho Yoo Su

 

USA

Tracy Smith

 

   Grade 2

AUSTRALIA

Jude Perrett

 

BRAZIL

Daniele Luz

Luisa Guarino

 

CANADA

Amanda Black

Rosalyn Mow

 

CZECH REPUBLIC

Tereza Strobova

Viktoria Korabelnikova

 

DENMARK

Tetiana Gron

 

GERMANY

Anne Uhlig

Maya Mircheva

 

JAPAN

Mami Kimura

 

KAZAKHSTAN

Kristina Ganatauskaite

Tatyana Alexeyeva

 

POLAND

Katarzyna Kamizelich-Sroka

 

ROMANIA

Florentina Stoian

Livia Sabina Petcu

 

RUSSIA

Olga Fadeeva

Svitlana van den Hove

Vita Tyutikova

 

SWEDEN

Evelina Stolpe

 

UK

Robin de Meyere

 

UKRAINE

Anastasiya Rudym

Marharyta Pykhova

Nataly Kolot

Olena Pelypenko

   Grade 3

AUSTRALIA

David Wilson

 

FRANCE

Clotilde Bouaoud

 

Subscribe to our mailing list

* indicates required
Print Print | Sitemap
© International Pole Sports Federation 2015